Меню Закрыть

Повноваження податкової інспекції при проведенні перевірки. Що можуть і що не мають права робити перевіряючі

Повноваження податкової інспекції при проведенні перевірки. Що можуть і що не мають права робити перевіряючі

До нас часто звертаються клієнти після проведення податкової перевірки. По факту – звертаються вже з запізненням, коли всі помилки знайдені, штрафи нараховані і мало що можна зробити. Крім як попередити їх в наступний раз. А ще – непогано б знати, що можуть і що не можуть робити перевіряючі з податкової. Ось з цим і розберемося.

Податкова перевірка: повноваження перевіряючих

Повноваження податкової інспекції при проведенні перевірки. Що можуть і що не мають права робити перевіряючіПерше, на що хочемо звернути вашу увагу: без попередження проводиться тільки фактична перевірка ПП або підприємства. Вона здійснюється за місцем фактичної діяльності платника податків. Що перевіряють:

 • регулювання обігу готівки;
 • порядок здійснення розрахунків;
 • коректність ведення касових операцій;
 • наявність необхідних ліцензій, свідоцтв;
 • наявність трудових договорів з найманими працівниками.

Перше, що повинен зробити представник податкової інспекції, коли приходить до вас – вручити копію документа, що підтверджує підстави для перевірки. Як правило, це рішення контролюючого органу у вигляді наказу, підписаного керівником. А ви, як підприємець або його представник, повинні розписатися в отриманні цієї підстави.

Обов’язково запросіть у перевіряючого:

 • направлення на проведення перевірки (повинен бути підпис керівника та печатка організації);
 • службове посвідчення перевіряючого. Обов’язково порівняйте, чи ця людина вказана в направленні.

Співробітники податкової не мають права проводити перевірку без будь-якого з цих документів або при неналежному їх оформленні.

Права співробітника податкової при проведенні перевірки

 1. Для виявлення порядку здійснення розрахункових і касових операцій, перед початком перевірки перевіряючий має право провести контрольну розрахункову операцію
 2. При перевірці дотримання врегулювання трудових відносин з найманими особами, перевіряючого можуть цікавити:
 • питання ведення обліку робочого часу;
 • хронометраж господарських операцій;
 • відомості про оплату праці;
 • витрати на оплату;
 • документи, що підтверджують особу працівника.
 1. Вимагати та вивчати первинні документи. До них відноситься вся документація, що використовується в бухгалтерському обліку: статистична, фінансова, податкова, платіжна.
 2. Перевіряти документи, що засвідчують особу співробітників підприємства, підприємця.
 3. Вимагати проведення інвентаризації основних засобів ТМЦ, готівкових грошових коштів.
 4. Вимагати доступ до територій, на яких розташовані об’єкти господарської діяльності. Крім особистого житла.
 5. Залучати фахівців та експертів до проведення перевірки.
 6. Вимагати усунення виявлених порушень.

Як захиститися від свавілля податківців

Повноваження податкової інспекції при проведенні перевірки. Що можуть і що не мають права робити перевіряючіНезалежно від того, проводиться перевірка планово або позапланово, вона повинна здійснюватися тільки в робочий час згідно з правилами внутрішнього трудового розпорядку вашого підприємства. Створіть розпорядок дня (у вигляді наказу), і поза робочим часом можете спокійно не пускати перевірку, посилаючись на цей документ. Також податківці не мають права проводити перевірку без керівника, його заступника або суб’єкта господарювання. Ви маєте права не допускати перевіряючого «далі коридору», доки не переконаєтеся, що всі ваші права дотримані.

Якщо у вас є питання з податкових перевірок, і ви хочете бути впевнені, що ваша бухгалтерія в порядку – звертайтеся в «МІК-Аудит». Консультації та ініціативний аудит, проведений нашими фахівцями, допоможуть вам бути у всеозброєнні при проведенні податкової перевірки. Працюємо з бізнесменами по всій Україні. Наш офіс в Харкові на вулиці Алчевських, б. 9/11. Ви можете приїхати до нас в будь-який будній день з 9 до 17, зателефонувати або написати в Viber, Skype або WhatsApp. Телефони: (050) 343 60 34; (093) 577 47 57; 715 77 35. Ми працюємо, щоб ви могли розвивати свій бізнес.